Msze Św.
w niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:30
w dni powszednie:
17:00
w soboty:
17:00
15.00 - w pierwszą sobotę miesiąca msza św. w kaplicy na ul. Siemońskiej
Nabożeństwa:
W miesiącu październiku nabożeństwa różańcowe:
w dni powszednie:
17.30
w niedzielę:
po mszy o godz. 11.30
W okresie Adwentu:
Roraty - Od poniedziałku do soboty o godz. 17.00
W okresie Wielkiego Postu:
Droga Krzyżowa - piątek o godz. 17.30
Gorzkie Żale - niedziela godz. 15.00
W miesiącu maju nabożeństwa majowe z Litanią do MB:
w dni powszednie:
po mszy wieczornej o godz. 17.00
w niedzielę:
po mszy o godz. 11.30
W miesiącu czerwcu litania do Serca Pana Jezusa:
w dni powszednie:
po mszy wieczornej o godz. 17.00
w niedzielę:
po mszy o godz. 11.30
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
przed Mszą Św.
Chrzest Św.
Wymagane dokumenty:
- akt urodzenia dziecka (odpis z Urzędu Stanu Cywilnego)
- wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców
- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, wyznanie, zawód, adres zamieszkania)
- zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych o praktykowaniu wiary
I Komunia Św.
Wymagane dokumenty:
- zgłoszenie chęci posłania dziecka do I Komunii Świętej w naszej parafii poprzez wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej - (Deklaracja komunijna do pobrania i wypełnienia) i dostarczenie jej do zakrystii przy zapisie.
- metryka chrztu dziecka (jeśli było chrzczone poza naszą parafią)
- jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej
Zapisy dzieci na najbliższy rok odbywają się w okresie 01 do 30 wrzesień w zakrystii po każdej mszy świętej.
Spotkania przygotowawcze dzieci do I Komunii Świętej odbywają się w parafii Św. Barbary w okresie od października do maja w każdą niedzielę o godz. 10.30.
Szczegółowe informacje będą podawane na bieżąco na stronie parafialnej:
Aktualności - Strefa Komunijna
Bierzmowanie
Wymagane dokumenty:
-
wypełniona deklaracja dla kandydata do bierzmowania - deklaracje można odebrać w zakrystii lub można ją pobrać tu: Pobierz deklarację kandydata do Bierzmowania
-
metryka chrztu (tylko osoby ochrzczone poza parafią Św. Barbary)
-
ostatnie świadectwo z oceną z religii do wglądu
Szczegółowe informacje:
-
Planowany termin najbliższego Bierzmowania to czerwiec 2025, dokładny termin będzie podany w okresie późniejszym.
- Zapisy na najbliższy rok trwają do 30.09.2024 r.
- Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski* miejscem przygotowania bezpośredniego do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania, a nie parafia, na terenie której znajduje się szkoła. Na tym etapie rozwoju religijnego chodzi bowiem o włączenie kandydata w życie jego własnej parafii. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, by cała wspólnota parafialna uczestniczyła w przygotowaniu kandydata, głównie poprzez modlitewne towarzyszenie młodzieży i świadectwo wiary.
-
Kandydaci ochrzczeni poza parafią Św. Barbary prosimy o dostarczenie świadectwa chrztu z parafii przyjęcia tego sakramentu. Potwierdzenie chrztu jest koniecznym warunkiem, aby przystąpić do bierzmowania.
-
Kandydaci spoza parafii Św. Barbary w Będzinie chcący uczestniczyć w spotkaniach i przystąpić do sakramentu bierzmowania w naszej parafii dostarczają zgodę swojego ks. Proboszcza z parafii miejsca zamieszkania.
-
Do sakramentu Bierzmowania mogą przystąpić osoby mające w dniu Bierzmowania skończone 14 lat, co w praktyce oznacza, że mogą być to uczniowie klasy 7 lub 8 w roku szkolnym 2024/25.
-
Do sakramentu bierzmowania mogą przystąpić także osoby starsze, które do tej pory nie przyjęły tego sakramentu. Osoby pełnoletnie nie muszą wypełniać oświadczenia rodziców.
-
Spotkania przygotowawcze w parafii będą odbywać się od miesiąca października 2024.
-
Wypełnioną deklarację wraz z ankietą należy dostarczyć osobiście do Ks. Proboszcza
-
Aktualne informacje dotyczące przygotowań znajdziesz na stronie parafii:
Aktualności - Strefa bierzmowanego: Link do strefy bierzmowanego
* - patrz Punkt 9 Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania zatwierdzony przez Księży Biskupów podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie 13-14.03.2017 r.
Małżeństwo
Wymagane dokumenty:
- aktualne, tj. z datą do 3 miesięcy wstecz, metryki chrztu „świeżość” metryki daje pewność, że nie ma mowy o bigamii lub innej nieprawidłowości, ponieważ na metryce chrztu odnotowuje się zawarte małżeństwo kościelne, święcenia lub śluby zakonne, czasem poświadcza się też sakrament bierzmowania,
- dowody osobiste,
- ostatnie świadectwo katechizacji,
- świadectwo bierzmowania (o ile nie odnotowano na metryce chrztu),
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne – tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.
- W sytuacji gdy sakrament małżeństwa naszych parafian ma się odbyć w innej parafii wymagana jest zgoda (licencja) od Proboszcza miejscowej parafii, w tym celu należy się zgłosić do naszej kancelarii parafialnej
- Zwyczajowo należy zgłaszać się w kancelarii z zapowiedziami najpóźniej 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu
Namaszczenie chorych
W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy
Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.
Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.
Kapłaństwo
Wszystkich chętnych młodych mężczyzn zapraszamy do naszego diecezjalnego seminarium!
Pogrzeb
Sprawy związane z posługą kapłańską podczas pogrzebu dla zmarłych Parafian zamieszkałych na terenie parafii Św. Barbary załatwia się w kancelarii parafialnej parafii Św. Barbary, niezależnie od tego na jakim cmentarzu będzie chowany zmarły.*
W celu załatwienia spraw związanych z pogrzebem prosimy o kontakt w godzinach pracy kancelarii parafii Św. Barbary lub po mszy świętej. W pilnych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny w celu umówienia spotkania.
Do załatwienia spraw pogrzebowych należy dostarczyć akt zgonu, jest on wydawany w Urzędzie Stanu Cywilnego w miejscu śmierci zmarłego.
W przypadku woli zmarłego lub rodziny o pochówku zmarłego zamieszkałego na terenie parafii św. Barbary przez kapłana z innej parafii wymagane jest zgłoszenie i zgoda miejscowego Proboszcza na taki pogrzeb, w tym celu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej parafii Św. Barbary.*
* Kodeks Prawa Kanonicznego: Kan. 1177 -
§ 1. Pogrzeb każdego wiernego powinien być z reguły odprawiony w jego własnym kościele parafialnym.
§ 2. Każdemu jednak wiernemu lub tym, do których należy troska o pogrzeb zmarłego, wolno wybrać inny kościół na pogrzeb, za zgodą tego, kto nim zarządza, i po zawiadomieniu własnego proboszcza zmarłego.